AKTUALITA - článek o mikrobiomu od dr.Petříkové

Krásné ráno, dobrý den.

Jmenuji se Marta Brychtová a všichni mě znáte buď ze soukromého života nebo jako terapeutku nebo cvičitelku pánevním dnem.

A to, co nás  všechny spojuje, jsou zelené potraviny, které užíváme. A k vám se dostali mojí cestou, z mých rukou.

Zároveň s nimi máte nárok, a je to tak v pořádku, na určitý zákaznický servis, nebo-li  velké množství informací a dotazy  na to, jak vám to všechno funguje, jestli vám zelené potraviny  přináší to, co jste od nich očekávali.

Většina mých kolegů to dělá formou telefonickou. Já tohle nemám moc ráda.  Sama od sebe vím, jak je nepříjemné  zvedat telefon, když mám myšlenky úplně někde jinde.

A tak jsme vymyslela tuto cestu.

Jednou za čas dostanete odemne mejlík s nejaktuálnějšími informacemi ze světa Green Ways, což je firma, od které debíráme zelené potraviny.

Přes ten email se dostanete na tuhle , čerstvě pro vás  vytvořenou webovou stránku, kde budou všechny základní informace - co jsou zelené potraviny, o nové řadě barevných potravin, i o tom, jak se sami přihlásit k odběru.

Samozřejmě je tam i kontakt na mě, kde se můžeme propojit jak osobně nebo telefonicky, emailově, skypově.

Tímto způsobem bych vás chtěla pozvat na to všechno,  co jsem teď právě vyjmenovala a možná i trošku víc.

Všechno potřebné najdete tady pod videem.

Prozatím tato webová stránka je nastavená tak, že se do ní dostanete přes ten úvodní mail, který jste ode mě dostali.

Postupně z něj udělám členskou sekci. A to všechno se budete dozvídat. V žádném případě vás nechci ničím zahlcovat.

Naopak mým přáním je, aby vám kromě zelených potravin sloužily i všechny ty informace a bylo nám všem dobře.

Těším se, že mě třeba i napíšete zpětnou vazbu, co byste víc potřebovali o zelených potravinách  vědět nebo cokoliv o zdraví.

Samozřejmě jsem tady od toho. máme přeji krásný den a ať se vám všem daří 


Obsah stránky


O barevných potravinách

...a na závěr...


AKTUALITY!!!


ZELENÉ POTRAVINY A MIKROBIOM

Ph.D.Alena Petříková

V minulosti jsme se učili, že bakterie je nositelkou smrti. V současnosti zjišťujeme, že zdravá střevní mikroflóra (mikrobiom, mikrobiota) je naprosto zásadní pro zdraví celého našeho těla. Nejsme to, co jíme, ale to, co strávíme a co pro nás vytvoří náš mikrobiom.
Mikrobiom (MB) pokrývá všechny naše povrchy, najdeme jej na kůži, v uších, v plicích, v pohlavních orgánech, a hlavně ve střevě, a to tlustém. Zatím je známo několik tisíc kmenů těchto bakterií a všechny dohromady váží okolo 1,5 kila. A že je to významná „partička“, dokládá i to, že je jich 1,3× více než buněk v našem těle, konkrétně 39 biliónů, což je více než hvězd v naší galaxii!

Nabízí se tudíž filozofická otázka: Jsem více člověk, nebo chodící domeček pro bakterie? Střevní mikrobiom zásadně ovlivňuje zdraví našich střev.
Střeva jsou sídlem naší intuice i pocitů, jsou bohatě inervována a tato nervová pleteň je označována jako střevní mozek, takzvaný enterický nervový systém. Devadesát procent nervových přenosů jde z břicha do mozku a jen 10 procent z mozku do břicha. A když jsou střeva v pořádku, jsou i zdrojem dobré nálady, protože 90 procent serotoninu, hormonu štěstí, se netvoří v mozku, ale ve střevech.

 

Střevní mikrobiom zásadně ovlivňuje zdraví našich střev.

Hlavní rolí mikrobiomu je vycvičit náš imunitní systém. Sedmdesát procent naší imunity totiž sídlí právě ve střevech. Kdybychom dali dohromady všechny imunitní buňky ve střevě, takzvanou střevní lymfoidní tkáň, získáme orgán o velikosti jater.
MB má vliv na správné složení hlenu, čímž pomáhá chránit střevní výstelku a pomáhá v boji s patogeny. Ideální je, když se patogeny ke střevním buňkám skrze tento hlen vůbec nedostanou.
Správná mikrobiota rovněž snižuje alergie, a to tím, že podporuje tvorbu enzymu diaminooxidázy. Ten odbourává histamin, což je původce alergických reakcí.

Sedmdesát procent naší imunity totiž sídlí právě ve střevech.

Naše bakterie se podílejí na trávení a zpracování potravy, pomáhají nám rozložit složité cukry neboli polysacharidy, ze kterých tvoří mastné kyseliny s krátkým řetězcem. Nejznámější z nich je butyrát, sůl kyseliny máselné. Ta je hlavním zdrojem energie pro naše střevní buňky.
Střevní bakterie vytvářejí i životně důležité vitamíny, kupříkladu vitamín K2, který je zásadní pro vstřebávání vápníku z krve do kostí, zubů a dalších. Dále pak vitamíny skupiny B, například B7 (biotin) a B9 (kyselina listová), jež jsou zásadní pro správné dělení buněk (zde střevních), či na konci tenkého střeva se tvořící B12 (kobalamin) nutný pro zdravé červené krvinky.
A tyto vitamíny nalezneme také v chlorelle a ječmeni.
Laktobacily obsažené ve střevní mikroflóře mají antioxidační účinky, čímž snižují zánět ve střevě a potažmo v celém těle. Zdravý mikrobiom snižuje vstřebávání neurotoxinů, těžkých kovů (třeba hliníku), pesticidů, průmyslových hnojiv a dalších.
A je prokázáno, že oproti hubeným lidem mají ti obézní jiné složení MB, které více podporuje vstřebávání cukrů, a tím jejich ukládání v tukové tkáni.

CO OVLIVŇUJE ROVNOVÁHU MEZI DOBRÝMI A ŠPATNÝMI BAKTERIEMI?

Naprosto zásadní je, jak přicházíme na svět. První „velké“ osídlení bakteriemi nastává při samotném porodu. Je samozřejmě obrovský rozdíl, když se dítě setká s přirozeným bakteriálním prostředím při vaginálním porodu, než když je hned vystaveno „sterilnímu“ prostředí a cizím bakteriím při porodu císařským řezem.

Přirozený porod je nenahraditelný z mnoha hledisek a jedním z nich je právě počátek „velkého“ osídlení našeho těla bakteriemi, které celoživotně ovlivňují náš zdravotní stav i naší genetiku. Třetí „etapou“ osídlování lidského těla bakteriemi a mikroorganismy je kojení. Mateřské mléko obsahuje nestravitelné oligosacharidy, jimiž se živí čerstvě vytvořená mikroflóra, a zároveň i laktobacily a bifidobakterie, které další osídlení podporují.

Dalším faktorem ovlivňujícím rovnováhu střevního mikrobiomu je správná funkce žaludku.
V něm jsou žaludeční kyseliny, naše jediná protibakteriální ochrana. Pokud někdo utlumí kyselinu léky na pálení žáhy, riskuje bakteriální přerůstání, tedy zmnožení patogenů na začátku tenkého střeva, kde nemají co dělat. Strava je naprosto zásadní. Každý z nás může ovlivnit důležitý pohyb talíř-pusa, tedy to, co jíme.

JAK PODPOŘIT, ABY V NAŠEM STŘEVĚ BYLY PROSPĚŠNÉ BAKTERIE? POJĎME JÍST PŘIROZENÉ POTRAVINY!

To jsou takové, které pocházejí z přírody, nejsou modifikované, upravované, pozměňované, není do nich nic přidáváno ani z nich nic ubíráno. Jezme to, co vytvořila příroda. A tím je i ječmen a chlorella. V dnešní uspěchané době jsou zelené potraviny, ječmen a chlorella, funkčním a elegantním řešením.

Jsou nutriční kotvou, když na vašem talíři a v denním režimu není vše v pořádku. To, co vám dopomůže k dostatečné rozmanitosti MB, je příjem rozličné vlákniny, ideálně z domácí či bio zeleniny a ovoce, přičemž obojí musí být dozrálé a čerstvé, z luštěnin, ořechů a semen a celozrnných výrobků.
Podpořit MB určitě můžete i příjmem probiotik, tedy živých bakterií, ať už ve formě kapslí nebo kapek, či raději živých potravin, a prebiotik, což jsou látky, které fungují jako potrava pro střevní bakterie. Kombinace probiotik a prebiotik je důležitá nemá smysl do sebe cpát živé bakterie a pak je umořit hlady párkem a rohlíkem. Pokud naopak budete jíst dostatek vlákniny, určitě vám hlady neumřou.

V dnešní uspěchané době jsou zelené potraviny, ječmen a chlorella, funkčním a elegantním řešením.

Skvělou kombinací probiotik a prebiotik jsou kysané a fermentované potraviny. Dříve bylo fermentování jediným způsobem, jak skladovat zásoby a přežít zimu. Patří sem česká klasika jako kysané zelí a kvašáky, případně jejich asijská obdoba kimchi.
Kvalitními probiotiky a prebiotiky jsou též zakysané mléčné výrobky – kvalitní jogurt, kefír či podmáslí – nebo fermentované výrobky ze sóji jako tempeh, miso, sýr natto, sojovka.

A CO NAOPAK V JÍDELNÍČKU OMEZIT?

V zájmu zdravého střevního mikrobiomu bychom se měli pokusit omezit lepek, cukr a nekvalitní nekysané mléčné výrobky. Pokusme se také omezit vystavování se toxinům – ať už z nekvalitního jídla (přílišně průmyslově upravované stravy či junk food), nebo z prostředí. A bohužel, žádná potravina živočišného původu neobsahuje ani gram vlákniny. Masem svůj mikrobiom opravdu nenakrmíme.

Jak známo, náš žaludek nemá zuby, takže je důležité rovněž dostatečné kousání a klid na jídlo. Trávicí šťávy se spouštějí opačnými nervovými pochody, než je adrenalin a stres. Když sníme zdravý salát ve stresu a s hltáním či při čtení mobilu, spíše svá střeva zatížíme, než jim prospějeme. Buďme jako naše kočka či pes. I ti, když se nažerou, tak si lehnou.
Stres je velký toxin, který odčerpává zdroje našeho těla. Velmi mě v tomto ohledu překvapily výsledky pokusu se zdravými jedinci s výborným MB. Když prošli stresovým obdobím, jejich MB se proměnil. Ano, stres negativně ovlivňuje složení naší mikroflóry.

Může to být i tím, že člověk ve stresu často mnohem hůře jí nebo jí ve spěchu, což trávení ani mikroflóře rozhodně nepřidá.

Rovnováhu v našich střevech také negativně ovlivňuje přílišná toxická zátěž prostředí ve smyslu těžkých kovů a dalších jedů, stejně jako nemoci či infekce, jako například střevní záněty – Crohnova choroba, ulcerózní kolitida.
Pak je zde faktor čistoty. Říká se, že čistota je půl zdraví. A špína je zdraví celé. Nechme děti ušpinit se, nechme je vyrůstat se zvířaty. Jejich mikrobiom a imunita nám za to poděkuje.

Posledním bodem ovlivnění rovnováhy jsou poté léky. Jsem vděčná za to, že máme antibiotika, a pokud jsou nasazena rozumně, je to velký dar. Zároveň jsou však bohužel i takovou „atomovkou“ pro náš mikrobiom a políčkem pro naši imunitu.
Nesteroidní antiflogistika, léky na bolest a zánět, například ibuprofen, aspirin a další, mimo jiné snižují množství hlenu v trávicí trubici, a tím negativně ovlivňují stav naší mikroflóry.

A JAK ZELENÉ POTRAVINY, JEČMEN A CHLORELLA GREEN WAYS POMÁHAJÍ OZDRAVIT NÁŠ STŘEVNÍ MIKROBIOM?

Jsem velmi vděčná, že dnes máme v ruce zelené potraviny, Ječmen a Chlorellu Green Ways. Uvědomme si, že máme před sebou komplexní přírodní potraviny, které jsou prosty těžkých kovů, pesticidů, herbicidů, patogenních bakterií a virů nebo plísní.
V dnešní době jedové představují unikátní potraviny, a ne otraviny.

Uvědomme si, že máme před sebou komplexní přírodní potraviny, které jsou prosty těžkých kovů, pesticidů, herbicidů, patogenních bakterií a virů nebo plísní.

Chlorella je pro naše střeva úžasné prebiotikum, tedy potrava pro naše bakterie, protože obsahuje pro nás nestravitelnou vlákninu. Tu najdeme zejména v buněčné stěně chlorelly (mukopolysacharidová membrána).
Je důležité, aby chlorella byla správně desintegrována, tedy aby byla její buněčná stěna nalomena, ale ne zničena, aby nedocházelo ke zbytečné až škodlivé oxidaci.

Jednou ze specifických skupin látek tvořících vlákninu jsou betaglukany, které patří mezi oligosacharidy. Jsou obsaženy v každé buňce chlorely a přispívají ke zvýšení imunity. Stejně tak v chlorelle najdeme immurellu, vlákninu rozpustnou ve vodě, u níž studie také prokázaly stimulaci makrofágů. Uvádí se, že je dokonce tisíckrát účinnější než jiné druhy vlákniny.
Sporopollenin obsažený v buněčné stěně chlorelly má obrovské detoxikační vlastnosti. Čistí náš organismus od biotoxinů, jako jsou třeba plísně, od xenobiotik – dioxinů, pesticidů, těžkých kovů (hliník, nikl, olovo, měď), umělých barviv a příchutí.
Chlorella obsahuje i takzvaný Chlorellový růstový faktor (CGF), což je koktejl aminokyselin, glykoproteinů, peptidů, polyamidů, vitamínů, minerálních látek a stopových prvků. CGF působí prebioticky, tedy urychluje množení střevní mikroflóry, podporuje růst laktobacilů a zlepšuje vstřebatelnost živin.

Chlorella dále stimuluje Tlymfocyty, tudíž získanou imunitu. Ve studiích bylo prokázáno, že zvyšuje produkci imunoglobulinu A (IgA), který brání slizniční bariéru, ale i lgM a IgG. Mimochodem, zvýšení IgA po konzumaci chlorelly bylo prokázáno i v mateřském mléce a takto kojené děti měly vyšší získanou imunitu a méně infekcí.

Další významnou složkou je chlorellin, někdy též nazývaný přírodní antibiotikum. Má výrazné antibakteriální účinky a dokáže zastavit či potlačit vzniklé infekce.
Na rozdíl od synteticky vyráběných antibiotik nepoškozuje střevní mikroflóru, a to díky tomu, že v trávicím traktu vytváří prostředí potlačující růst plísní. A krom toho je chlorella nejbohatším zdrojem chlorofylu a dále minerálních látek, vitamínů(například zmiňované K2, B9 a B12), polyfenolů a antioxidantů, které pomáhají tělu vypořádat se se zánětem.

JAKÝ EFEKT MÁ NA NAŠE STŘEVA POPÍJENÍ MLADÉHO JEČMENE?

V mladém Ječmeni Green Waysje, díky technologickému postupu, zajištěn vysoký obsah antioxidačních enzymů, flavonoidů a dalších prospěšných látek. I ječmen funguje jako prebiotikum.
Obsahuje rozpustnou vlákninu, která je potravou pro MB, který z něj tvoří butyrát. Zároveň tato vláknina snižuje nadměrné pálení žáhy a přispívá pocitu sytosti (díky tomu po ječmeni nemáme hlad).

Obnovy MB docílíme také zvýšeným příjmem minerálů, vitamínů, a hlavně antioxidantů. A těch je v ječmeni požehnaně.
A najdeme v něm i flavonoidy, které jakožto skupina poyfenolů mají antioxidační a protizánětlivý efekt a fungují jako přírodní antibiotika – tedy pomáhají tělu bojovat proti choroboplodným zárodkům rezistentním na antibiotika a pomáhají zpomalovat proces stárnutí.

Ten, kdo je zdravý, má tisíce snů. Ten, kdo je nemocný, má sen jen jeden

Mějte rádi svoje střevní bakterie a hýčkejte si svoje střeva. Je to jednoznačně nejdůležitější lidský orgán a jeho činnost daleko přesahuje konvenční pohled „trávení a vylučování“. Střeva jsou základem imunity. Střeva mají vlastní nervový systém. Střeva souvisí s intuicí.

Zdravá střeva jsou podmínkou nutnou pro správné fungování dalších tělesných orgánů a pro celkové tělesné zdraví. Skvělé je, že naši mikrokamarádi mají úžasnou schopnost obnovy, což vidíme na lidech užívajících zelené potraviny každý den.

Přeji vám na vaší zelené cestě mnoho snů.

PharmDr. Alena Petříková, Ph.D.

PROGRAM NA HUBNUTÍ A OČISTU TĚLA,

který jsem  soukromě nazvala

HUBNĚTE V RYTMU LUNY

Proč?

Protože s pomocí

ZELENÝCH A BAREVNÝCH POTRAVIN

a mírně upraveneého jídelníčku

pomůžete tělu DETOXIKOVAT A HUBNOUT

CO VÁS ČEKÁ?

Celou cestou ke zdravému, odlehčenému tělu vás provede má kolegyně 

Marcela Kovaříková.

Zároveň vás pozve do speciálně vytvořené FB skupiny, kde můžete nejen sdílet své posuny, ale čerpat inspirace, podněty a energii!

Začíná se vždy na úplněk. Je totiž prokázáno, že na úplněk se hubne RYCHLEJI A LEHČEJI.

 V týdnu od úplňku se  ji dopoledne výhradně ovoce,

oběd normál, odpoledne výhradně zeleninu.

Vynechává se úplně sladké a alkohol.

Naopak se DLE CHUTI A POTŘEBY přidává zelené a barevné.

A na jaké výsledky se můžete těšit?

O tom, jak si sama Marcela " odlehčila", mluví tato čísla:

začala na úplněk 5.6.2020 s 88, 5 Kg,  dále pokračovala úplňkem 5.7. 86, 5 Kg, 3.8. 85,4 Kg, 9.9. 83,9 Kg

To vše POUZE s vynecháním CUKRŮ a ALKOHOLU

a přidáním ZELENÝCH a BAREVNÝCH POTRAVIN!

A jak sama řekla: " Znáte mě, já se neodbydu!!!!"

HODNĚ ZDARU VŠEM a 

ať žije LEHKÝ PODZIM:)

NEJBĚŽNĚJŠÍ DOTAZY


Časté dotazy uživatelů jsou....

O hubnutí se zelenými potravinami

O využití zelených potravin v léčbě (nejen)ženských obtíží

Tuto neděli, 19.2.2023 jsme spolu s mými kamarádkami a spolulektorkami Martinou Chomátovou a Petrou Vávrovou uspořádaly workshop…

KONTAKT

Telefon
+420 606 255 218
E-mail
email@email.cz
Web
www.martabrychtova.cz

.... a na závěr dárek pro vás...

Inspirace, jak se podívat na své zdraví z jiného úhlu pohledu, 

z hlediska souvislostí mezi

TĚLEM, PSYCHIKOU A VZTAHY.